افزایش هورمون پرولاڪتین

?پرولاڪتین چیست؟

پرولاڪتین هورمونی است ڪه توسط غده هیپوفیز، ڪه در زیر قشر مغز قرار گرفته ترشح می شود. بطور طبیعی هم مردان و هم زنان مقادیر ڪمی از این هورمون را در خونشان دارند. ترشح پرولاڪتین توسط موادی ڪه به آنها «عوامل ممانعت ڪننده پرولاڪتین» گفته می شود (مانند دوپامین) ڪنترل می شود.

پرولاڪتین باعث بزرگ شدن پستان ها می شود. مقدار پرولاڪتین در طول حاملگی افزایش می یابد و بعد از به دنیا آمدن نوزاد، پرولاڪتین پستان ها را وادار به ساختن شیر جهت شیردهی نوزاد می نماید. در زنانی ڪه حامله نیستند پرولاڪتین در تنظیم نمودن سیڪل های عادت ماهانه نقش دارد. در آقایان پرولاڪتین به ساخته شدن اسپرم ڪمڪ میڪند.
?هیپرپرولاڪتینمی(افزایش ترشح پرولاڪتین) چیست؟

هیپرپرولاڪتینمی وضعیتی است ڪه مقدار زیادی پرولاڪتین درخون زنان غیر حامله یا مردان وجود داشته باشد. این وضعیت در بین بانوان نسبتا شایع است.

حدود یڪ سوم از زنان در سنین تولید مثل با پریودهای نامنظم و تخمدان های طبیعی، این بیماری را دارند. هیپرپرولاڪتینمی میتواند باردار شدن یڪ زن را سخت نموده و حتی باعث ترشح شیر در زنان غیر حامله شود (ڪه به آن «گالاڪتوره» گفته می شود)۹۰% از زنان با گالاڪتوره، پرولاڪتین بالاتر از حد طبیعی دارند. زیادی پرولاڪتین با تولید هورمون های دیگری مانند استروژن و پروژسترون تداخل می ڪند و نظم ترشح آن ها را به هم می زند. این اتفاق باعث تغییر یا توقف تخمڪ گذاری (آزاد شدن تخمڪ از تخمدان) می شود ڪه باعث نامنظم شدن و یا از بین رفتن سیڪل های ماهانه می شود.
در بعضی از بانوان افزایش پرولاڪتین هیچ علامتی ندارد.
در مردان افزایش پرولاڪتین باعث گالاڪتوره، ضعف جنسی، ڪاهش میل جنسی و ناباروری می شود. مردان با پرولاڪتین بالاتر از حد طبیعی ممڪن است تعداد اسپرم ڪمتری در مایع منی خود داشته باشند و یا اصلا اسپرم نداشته باشند.

?دلایل شایع هیپرپرولاڪتینمی چیست؟
بعضی از دلایل شایع افزایش پرولاڪتین:

تومورهای هیپوفیز(پرولاڪتینوما)

ڪم ڪاری تیروئید

داروهای ضدافسردگی و ضدفشار خون
سوزش دیواره قفسه سینه( به دلیل زخم جراحی ،زونا یا حتی سینه بند های تنگ)
استرس یا ورزش سنگین
بعضی غذاها
تحریڪ نوڪ پستان

Tags:
***********

نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?