قند خون نرمال

هدف از درمان دیابت، پایین آوردن سطح قند خون (گلوکز) و رساندن آن به حد نرمال است. حال دانستن اندازه قند خون نرمال و این که چگونه میشود قند خون را به حالت نرمال رساند، برای این امر نیاز است.

قند نام معمول کربوهیدرات هایی است که در آب حل شده و باعث شیرینی آن میشود. کربوهیدرات ها موادی هستند که فقط از کربن، اکسیژن و هیدروژن ساخته شده اند.

گونه های مختلفی از قندها وجود دارند. آن قندی که در بدن بیشتر استفاده میشود، گلوکز نام دارد. مابقی قندها مانند فروکتوز در میوه ها و یا لاکتوز در شیر، داخل بدن به گلوکز تبدیل شده و برای تامین انرژی استفاده میشوند. همچنین بدن توانایی تجزیه نشاسته و تبدیل آن ها به گلوکز را دارد. زمانی که بحث از قند خون میشود، منظور همان گلوکز خون است. قند خون معمولا بر اساس میلی گرم بر دسی لیتر اندازه گیری میشود.

?قند خون نرمال چقدر است؟

قند خون نرمال معمولا در بین ساعات روز متغیر است. برای کسانی که دیابت ندارد معمولا قند خون نرمال ناشتا بین ۷۰-۹۹ mg/dl است. قند خون پس از ۲ ساعت از صرف غذا، باید کمتر از ۱۴۰mg/dl باشد. این ها حدودهای نرمال برای افراد غیر دیابتی هستند.

در صورت ابتلا به دیابت، طبق توصیه سازمان جهانی بهداشت بهتر است، قند خون نرمال قبل از صرف غذا بین ۸۰-۱۳۰ mg/dl و ۲ ساعت پس از صرف غذا زیر ۱۸۰ mg/dl باشد.

با این وجود، خیلی از مبتلایان به دیابت به این دلیل که احتمال بوجود آمدن عوارض دیابت در حدود قند خون نرمال  کمتر است، سعی در نزدیک کردن مقدار قند خون خود به افراد غیر دیابتی دارند. کاهش دادن قند خون نیازمند یک رژیم دقیق و نظارت منظم است که برای خیلی از مردم قابل انجام است.

همچنین یک معیار دیگری در ارزشیابی قند خون وجود دارد که نشان دهنده ی مقدار قند خون در دراز مدت میباشد. هموگلوبین A1C یا HbA1c میتواند نوسان های قند خون را در ۲-۳ ماه گذشته نشان دهند. HbA1c بوسیله ی درصد بیان میشود. برای افراد غیردیابتی این عدد زیر ۵٫۷% طبیعی است و برای افراد دیابتی زیر ۷% توصیه میشود.

Tags:
***********

نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?